- Start
Paintball
niedziela, 11 październik 2015
W dniu 1 października 2015 r. grupa uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wzięła udział w paintballu, który odbył się w Drawnie. W grze uczestniczyły klasy pierwsze o profilu policyjnym i wojskowym pod opieką pana Krzysztofa Wójciaka, pana Sebastiana Statecznego oraz pana majora Andrzeja Kowalewskiego. Zabawa rozpoczynała się o 11:00, a trwała do 14:30.
Czytaj całość...
Zwycięzcy Ligi Historycznej na warsztatach w Nieborowie.
niedziela, 11 październik 2015
W roku szkolnym 2014/2015 drużyna Liceum w Kaliszu Pom. w składzie Daria Gralak, Kuba Biegniewski, Bartosz Rowiński, oraz Przemysław Życzko pod opieką Macieja Rydzewskiego wygrała Szkolną Ligę Historyczną w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.
Nagrodą dla wygranej drużyny były warsztaty historyczne w pałacu w Nieborowie połączone ze zwiedzaniem Mazowsza, oraz ziemi łódzkiej.
W dniu 15 września Daria, Kuba i Bartosz wraz z nauczycielem historii Krzysztofem Wójciakiem zameldowała się w miejscu zbiórki w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Czytaj całość...
Odsłona tajemnicy kaliskiego Ratusza i kaliskiego Pałacu
niedziela, 11 październik 2015
Uczniowie kaliskiego Liceum, pod kierunkiem pani Joanny Mączkowskiej i pana Bogumiła Kurylczyka, odkryli dwie kolejne tajemnice Kalisza Pomorskiego. Rok temu zaprezentowali nieznane dotąd fakty dotyczące budowy miejscowego Kościoła i gmachu Czerwonej Szkoły. W czwartek, 2 października, wygłosili dwie prelekcje: na temat kaliskiego Pałacu oraz kaliskiego Ratusza. I tym razem nie zabrakło wielu skrytych w zapomnieniu szczegółów, odkrytych w archiwach lub zdobytych od naocznych świadków.
Czytaj całość...
Spotkanie z panią Elżbietą Januszko
środa, 30 wrzesień 2015
Ostatnia urzędniczka kaliskiego magistratu

Pani Elżbieta Januszko z domu Bejnarowicz, która jest ostatnią, żyjącą urzędniczką pierwszego po roku 1945 kaliskiego magistratu, przekazała cenne dokumenty do Izby Pamięci istniejącej przy Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kaliszu Pomorskim. W piątek, 25 września, odbyła także spotkanie z jego uczniami, opowiadając o swojej pracy w Urzędzie Miejskim, gdzie była zatrudniona w latach 50. XX wieku.
Czytaj całość...
Dziennikarski sukces
środa, 30 wrzesień 2015
Absolwentka Liceum w Kaliszu Pomorskim Marta Stympin otrzymała drugie miejsce wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych w wojewódzkim konkursie organizowanym przez Książnicę Pomorską pt „ Dziedzictwo utracone dziedzictwo ocalone”.
Konkurs odbył się w ubiegłym roku szkolnym , ale wyniki podczas gali finałowej w Szczecinie ogłoszono dopiero 25 września. Ideą tego konkursu, jak podkreślają organizatorzy, jest upowszechnianie wiedzy o regionie – jego skomplikowanej przeszłości, tej odległej i tej bliskiej, która wciąż żyje w opowieściach rodzinnych . Marta napisała reportaż historyczny, w którym na podstawie losów jednej bohaterki przybliżyła skomplikowane relacje miedzy Polakami i Niemcami w kontekście tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Komisja w uzasadnieniu podkreśliła wartości historyczne i literackie pracy. Materiały, które posłużyły uczennicy do napisania reportażu, zostały jej przekazane przez Pana Wiesława Piotrowskiego, miłośnika historii regionalnej i kolekcjonera historycznych pamiątek. Opiekę merytoryczną nad uczennicą sprawowali Dyrektor Liceum w Kaliszu Pomorskim Pan Maciej Rydzewski i opiekun koła dziennikarskiego Pani Aleksandra Radecka.

Humaniści na wykładach w Szczecinie
czwartek, 24 wrzesień 2015
W dniu 21 września miłośnicy literatury i dziennikarstwa z klas pierwszych, drugich i trzecich uczestniczyli w XV Zachodniopomorskim „Festiwalu Nauki”.
Była to wyjątkowa okazja, aby młodzież licealna skorzystała z bogatej oferty wykładów i warsztatów proponowanych przez szczecińskie wyższe uczelnie.
Pierwsze spotkanie z redaktorem Mirosławem Salskim dotyczyło pracy reportera telewizyjnego. Prelegent , pracownik Uniwersytetu Szczecińskiego, na wybranych przykładach omówił zasady budowania informacji telewizyjnej. Zwrócił uwagę na skutki nierzetelnego dziennikarstwa w serwisach informacyjnych. Ważnym akcentem, obecnym podczas rozmowy, był komentarz związany z misją tego zawodu i poczuciem odpowiedzialności za słowo.
Czytaj całość...
Dni Otwarte Poligonu Drawskiego
wtorek, 22 wrzesień 2015
W dniu 21 września 2015r. grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wzięła udział w Dniu Otwartym Poligonu Drawskiego. Na spotkanie z żołnierzami pojechali uczniowie z klasy pierwszej i drugiej o profilu wojskowym pod opieką pana majora Andrzeja Kowalewskiego, grupa teatralna „Klepsydra” pod opieką pani Joanny Mączkowskiej, a także dyrektor szkoły pan Maciej Rydzewski. Uzbrojenie i wyposażenie prezentowały siły zbrojne: Polski, Kanady, USA i Wielkiej Brytanii. A jako piąta siła – już niezbrojna, lecz artystyczna – wystąpiła z repertuarem piosenek grupa teatralna „Klepsydra”. Po przyjeździe na poligon z uczniami przywitał się Starosta Drawski – pan Stanisław Kuczyński, Burmistrz Drawska Pomorskiego - pan Zbigniew Ptak, a także komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, pan pułkownik Marek Gmurski, który zaprosił na występy uczniów z grupy teatralnej.
Czytaj całość...
Jubileusz licealnego teatru "Klepsydra"
poniedziałek, 14 wrzesień 2015
W ciągu ostatnich pięciu lat wystawili 63 programy artystyczne, w tym aż 23 razy były to spektakle teatralne. Sama prezentacja multimedialna dorobku grupy teatralnej „Klepsydra”, działającej od pięciu lat w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kaliszu Pomorskim, zajęła ponad godzinę jubileuszowego spotkania, jakie odbyło się 11 września 2015 r. A prócz tego były jeszcze wspomnienia i piosenki.
- Nie wyobrażam sobie naszej Szkoły bez „Klepsydry”. Mam wrażenie, że ona istnieje nie od 5 lat, ale od początku Liceum, bo tak bardzo wpisała się w jego życie. Ten teatralny zespół nie tylko uświetnia uroczystości, czy pokazuje w autorskich spektaklach historię naszego miasta, ale także uczy i wychowuje należących do niego licealistów. Jakie to dla nich ważne, widać po wciąż rosnącym naborze do zespołu – stwierdził podczas jubileuszu Maciej Rydzewski, dyrektor kaliskiego Liceum.
Czytaj całość...
MATURZYŚCI NA SALONIE
piątek, 11 wrzesień 2015
Dnia 8 września uczniowie klas maturalnych odwiedzili Szczeciński Salon Maturzystów, który odbył się na terenie Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Opiekunami grupy byli: Anna Józiak, Renata Effenberg-Nawrot oraz Paweł Łuczko.
Celem wyjazdu było ułatwienie licealistom wyboru uczelni i dodatkowych przedmiotów na maturze 2016. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniach z ekspertami OKE z Poznania. Prezentacje poświęcone były wynikom tegorocznej matury oraz przygotowaniom do matury 2016, z języka polskiego, matematyki , języków obcych i przedmiotów maturalnych.
Czytaj całość...
Wyjątkowe święto. Ślubowanie klas pierwszych
niedziela, 13 wrzesień 2015
Czternaście lat temu 11 września świat wstrzymał oddech, z ogromnym niepokojem i bólem oglądano relacje z Nowego Jorku. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim jest jedyną szkołą w Polsce, która upamiętniła tamte wydarzenia, przyjmując w 2002r imię Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001Roku. Tego dnia, zgodnie z ponad dziesięcioletnią tradycją, uczniowie pierwszych klas ślubują wierność takim wartościom, jak: uczciwość, życzliwość, wolność i odpowiedzialność .
Czytaj całość...
Poznajemy się - biwak integracyjny
niedziela, 13 wrzesień 2015
Poznajemy się…
Najmłodsi uczniowie z klasy dwujęzycznej, medyczno-politechnicznej i dziennikarsko-artystycznej nie spędzili pierwszych dni września w szkolnej ławce. Tradycją naszego Licem jest organizowanie dla pierwszoklasistów obozów integracyjnych. Dzień po rozpoczęciu roku szkolnego spod szkoły wyruszył autobus, wypełniony po brzegi młodzieżą. W planie wycieczki był nocleg w ośrodku PTTK w Drawnie, spływ kajakowy Drawą, wspólne ognisko i zabawy pozwalające na lepsze poznanie oraz na zawiązanie nici porozumienia między klasą a wychowawcą.
Czytaj całość...
Obóz integracyjny klas mundurowych
niedziela, 13 wrzesień 2015
Zgodnie z odwieczną tradycją w pierwszych dniach nauki, uczniowie klas pierwszych wybierają się na obóz integracyjny.
Tym razem uczniowie klas mundurowych 1e i 1f razem z wychowawcami P.Andrzejem Kowalewskim, Krzysztofem Wójciakiem, oraz Karolem Kaliną swój obóz rozbili nad Drawą, na polu namiotowym Jędrkowe Zakole.
Pierwszymi czynnościami po dotarciu na miejsce było rozkładanie namiotów, budowa checkpointu, oraz wystawienie służb.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Następna > Ostatnia >>