- Start
Wyznaczyli prędkość dźwięku!
wtorek, 19 marzec 2019
W poniedziałek 18 marca 2019r. grupa uczniów rozszerzających fizykę z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczycielki fizyki – Marty Kaczmarek, w ramach współpracy z uczelnią, uczestniczyła w zajęciach w pracowni fizycznej na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
Tym razem, pod okiem mgr Janusza Mielnika, uczniowie przy pomocy rury Kundta wyznaczyli doświadczalnie prędkość dźwięku rozchodzącego się w aluminium oraz gęstość wybranych materiałów. Po zajęciach doświadczalnych licealiści uczestniczyli w wykładzie dr Marcina Olszewskiego na temat kwazikryształów. Uczniowie poznali metody określania struktury krystalicznej ciał stałych oraz budowę dyfraktometru rentgenowskiego. Poznali również nowe pojęcia takie jak symetria translacyjna czy parkietaż.
Czytaj całość...
Kaliscy licealiści na Dniach Otwartych ZUT w Szczecinie
wtorek, 19 marzec 2019
Dnia 15 marca 2019r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, pod opieką nauczycielek chemii: Anny Józiak i Sylwii Tomaszewskiej, wzięli udział w Dniach Otwartych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Licealiści uczestniczyli w interesujących warsztatach pokazowych, wykładach oraz zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia na Wydziale Nanotechnologii. Uczniowie zostali wprowadzeni w świat w rozmiarze nanometrycznym. Dzięki skaningowemu mikroskopowi elektronowemu zobaczyli w dużym powiększeniu owada, włosy czy skórkę pomarańczy, a dzięki transmisyjnemu mikroskopowi elektronowemu ujrzeli obiekty o jeszcze mniejszych rozmiarach, takich jak nanorurki i sfery węglowe czy grafen.
Czytaj całość...
UDANY START W OLIMPIADZIE SOLIDARNOŚCI
wtorek, 19 marzec 2019
W dniu 14 marca 2019r. dwóch uczniów z klasy 2a i 2b Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim: Mateusz Martenka i Wojciech Kędzierski, pod opieką dyrektora Macieja Rydzewskiego i księdza Wojciecha Marcinkiewicza wzięło udział w etapie wojewódzkim VI edycji ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”, który odbył się w siedzibie ZCDN w Szczecinie.
Czytaj całość...
Sprachdoktorzy z Kalisza Pomorskiego
czwartek, 14 marzec 2019
Dnia 13 marca 2019r. uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim już po raz trzeci w tym roku szkolnym wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z języka niemieckiego. Tym razem był to konkurs pt. „Sprachdoktor”, organizowany w ramach programu edukacyjnego „Łowimy Talenty”. W etapie szkolnym wzięło udział 25 uczennic i uczniów. Koordynatorkami konkursu w szkole są nauczycielki języka niemieckiego – Mirosława Kacperska i Kamila Kulik.
Konkurs jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień młodzieży z całej Polski, promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste. Dla nas – nauczycieli – to świetna forma motywująca uczniów do rozwijania samodzielności, rozbudzania zainteresowań oraz podejmowania intelektualnych wyzwań – powiedziała Mirosława Kacperska.
Czytaj całość...
DZIEŃ KOBIET W KALISKIM INTERNACIE
czwartek, 14 marzec 2019
Dzień Kobiet jest doskonałym pretekstem do okazania PANIOM, ile znaczą w życiu każdego mężczyzny. Choć niekiedy trudno im się do tego przyznać, to jednak zdają sobie sprawę, że świat bez Kobiet byłby smutny, nudny i nijaki.
Dnia 12 marca 2019r. męska część internatu wraz z wychowawczynią Małgorzatą Kryczka przygotowała niespodziankę z okazji Dnia Kobiet. Chłopcy wręczyli osobom zaproszonym i dziewczętom słodki upominek, opowiadając przy tym zabawne wierszyki. Następnie płeć żeńska musiała zmierzyć się w slalomie, umiejętnie zawiązać krawat i wykazać się wiedzą w muzycznej zgaduj - zgaduli. Kończąc spotkanie chłopcy zaśpiewali wszystkim kobietkom utwór zespołu Weekend „ Ja uwielbiam ją”.

(ZSP)
PIERWSZE I DRUGIE MIEJSCE W POWIECIE W PIŁCE RĘCZNEJ
czwartek, 14 marzec 2019
Dnia 8 marca 2018 r. w Złocieńcu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Drawskiego w Piłce Ręcznej Dziewcząt i Chłopców. W zawodach z sukcesem wzięli udział reprezentantki i reprezentanci Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką trenerki, nauczycielki wychowania fizycznego Renaty Effenberg - Nawrot. Do turnieju przystąpiły drużyny ZSP Złocieniec, ZSP Drawsko Pomorskie i drużyna ZSP w Kaliszu Pomorskim.
Mecze rozgrywane były na wysokim poziomie. Dziewczęta walczyły o każda bramkę nie przegrywając żadnego meczu. Tym samym kaliskie licealistki obroniły wywalczony przed rokiem tytuł mistrzyń powiatu drawskiego. Zawodniczki będą reprezentować powiat drawski w zawodach regionalnych w ramach Wojewódzkiej Licealiady w Stargardzie. Chłopcy zdobyli wicemistrzostwo powiatu drawskiego.
Czytaj całość...
Nagroda za reportaż dla uczennicy ZSP w Kaliszu Pomorskim
poniedziałek, 11 marzec 2019
Ośrodek Działań Artystycznych Firlej we Wrocławiu 7 marca 2019r. gościł młodych reporterów z całej Polski. Wśród siedmiu wspaniałych laureatów Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu im. W. Dybalskiej znalazła się redaktor naczelna „Kontrastu” z kaliskiego Liceum - Maria Wiewiórkowska.
- Nie toczyliśmy długich sporów o najlepsze teksty, te wyróżniały się na tle pozostałych dojrzałością ujęcia tematu i formą – mówił Jędrzej Morawiecki, pisarz, publicysta, reporter i juror konkursu. Podczas uroczystej gali przyznano pięć równorzędnych nagród i dwa wyróżnienia.
Czytaj całość...
WARSZTATY FOTOGRAFICZNE KOŁA POZYTYW
piątek, 08 marzec 2019
W czwartkowe popołudnia młodzież z ZSP w Kaliszu Pomorskim zainteresowana fotografią spotyka się na zajęciach Koła Fotograficznego "Pozytyw". Fotografia portretowa i artystyczna, to tematyka znana i od dawna doskonalona przez uczniów pod kierunkiem nauczyciela geografii i pasjonata fotografii Pawła Łuczko.
Czwartek 7 marca był dniem, w którym młodzież horyzonty fotografii poszerzyła o tajniki i techniki wykonywania zdjęć portretowych oraz fotografii zwierząt. W zakamarki tej pięknej i trudnej sztuki wprowadził członków koła pan Grzegorz Wawrzyniak - fotograf specjalizujący się m.in. w fotografii dzikich zwierząt i skoków konnych. Tematyka fotografii jest bardzo szeroka, a różnorodność metod i zastosowanie sprzętu przedstawionego przez pana Grzegorza, to ocean możliwości i źródło inspiracji dla uczniów.
Czytaj całość...
Subkultury na lekcjach woku
poniedziałek, 11 marzec 2019
Dawniej młodzież garnęła się do dwóch głównych subkultur: hipisów oraz ich przeciwników- skinów. Dzisiaj skinów zastąpili kibole, a zamiast hipisów mamy liczne, barwne podgrupy zaskakujące ubiorem i przyjętym rodzajem buntu czy kontestacji. Właśnie o tych nowych ruchach mówiono najwięcej na zajęciach poświęconych subkulturom młodzieżowym w kaliskim Liceum.
Czytaj całość...
,,Nie ma ciszy dla Gabrysi  koncert charytatywny
piątek, 08 marzec 2019
We wtorkowy wieczór 5 marca 2019 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim odbył się koncert charytatywny „Nie ma ciszy dla Gabrysi”. Pomysłodawczynią i główną organizatorką wydarzenia była wolontariuszka, uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, Klaudia Worach. Jej aktywne i kreatywne działania wspomagała Anna Józiak, pedagog szkolny i opiekunka Szkolnego Koła Wolontariatu. Dochód z koncertu – 7305,64 zł., przekazano na konto Fundacji siepomaga.pl z przeznaczeniem na leczenie dziewczynki.
Czytaj całość...
Kolejny raz najlepsi z matematyki
piątek, 08 marzec 2019
Uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim po raz czwarty z powodzeniem wzięli udział w Powiatowym Konkursie Matematyczno-Językowym „Z Matematyką do Europy”, który odbył się 01.03.2019 r. w ZSP w Drawsku Pomorskim.
Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań matematycznych i lingwistycznych uczniów, rozwijanie talentów językowych i matematycznych młodzieży, stwarzanie możliwości szlachetnej rywalizacji, integracja uczniów z różnych szkół powiatu drawskiego.
Z zadaniami matematycznymi w języku angielskim zmagało się 20 dwuosobowych zespołów. ZSP w Kaliszu Pomorskim reprezentowało 5 drużyn, z czego aż 4 znalazły się na podium.
Czytaj całość...
Gofry w internacie
środa, 06 marzec 2019
W środę 20 lutego 2019r. w internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Suchowskiej w ramach zajęć kulinarnych dziewczęta zaangażowały się w upieczenie gofrów. Każdy z mieszkańców był częstowany przez koleżanki słodką przekąską, a odwiedzający nas goście częstowali się przy wejściu do internatu. Dziękujemy dziewczynom za te pyszności.

Magda Wiśniewska
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>