- Start
Poszukiwania nieskończoności w gwiazdach.
środa, 30 październik 2019
Dnia 17.10.2019 roku kameralna grupa uczniów kaliskiego Liceum spotkała się wieczorem na corocznie organizowanym spotkaniu miłośników astronomii w ramach projektu „Kalisz Pomorski w Polsce i Europie dawniej i dziś” przez Stowarzyszenie Jesteśmy Razem działające przy ZSP w Kaliszu Pomorskim. O gwiazdach, kometach, mgławicach i galaktykach opowiadał pasjonat i znawca tej dziedziny, Pan Profesor Piotr Sieradzon. Oprócz wysłuchania wykładu połączonego z prezentacją, grupa mogła poszerzyć swoją wiedzę poprzez przestudiowanie przywiezionych przez Pana Profesora teleskopów. Niestety, pogoda nie pozwoliła z nich skorzystać ale kiedy tylko okienko pogodowe będzie sprzyjało obserwacjom na pewno je wykorzystamy. Poznaliśmy również dostępne powszechnie aplikacje, dzięki którym po nakierowaniu telefonu na konkretny fragment nieba będziemy wiedzieć, które konstelacje widzimy.
Czytaj całość...
Programiści z kaliskiego technikum
środa, 30 październik 2019
W dniach od 21 do 23 października 2019r. kaliscy informatycy z klasy trzeciej podczas zajęć na Akademii Morskiej w Szczecinie wzięli udział w zajęciach z języka programowania Python oraz projektowania i eksploatacji sieci komputerowych w ramach projektu „Budowa zintegrowanego szkolnictwa zawodowego na terenie Strefy Centralnej, poprzez wzmocnienie specjalizacji regionalnych na obszarze powiatu drawskiego”.
W ciągu trzech dni zajęć uczniowie ciężko pracowali pisząc strony internetowe w HTML. Pracując pod kierunkiem dr inż. Łukasza Nozdrzykowskiego, Prodziekana ds Kształcenia Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Akademii Morskiej w Szczecinie, wykonali stronę z ułatwieniami dla osób niedowidzących. Witryna była wyposażona w takie funkcje jak wysuwany panel z możliwością zmiany rozmiaru i koloru czcionki. Na zajęciach z sieci komputerowych uczniowie zdobywali przydatne dla ich przyszłego zawodu umiejętności. Wraz z prowadzącym, panem mgr inż. Marcinem Breitsprecherem, mogli projektować sieci komputerowe w programie Cisco Packet Tracer bez ryzyka zepsucia sprzętu. Nie zabrakło także ćwiczeń praktycznych, na których kaliscy informatycy konfigurowali switcha.
Czytaj całość...
Pamiętali o tych, którzy odeszli&
środa, 30 październik 2019
Dnia 25 października 2019 r. uczniowie klasy 2c wraz z wychowawcą Renatą Effenberg-Nawrot w ramach akcji ,,Szkoła pamięta” udali się na cmentarz komunalny w Kaliszu Pomorskim. Odwiedzili i uporządkowali groby osób zasłużonych i cenionych w społeczności Kalisza Pomorskiego.
Uczniowie zapalili znicze na grobie kaliskiego Żołnierza Wyklętego, kawalera orderu Virtuti Militari, nauczyciela języka polskiego w kaliskich szkołach – Kazimierza Przybysławskiego, a także na grobach nauczycieli, pracowników oświaty i innych osób godnych upamiętnienia. Uczniowie posprzątali również bezimienne i opuszczone groby. Była to chwila zadumy i wielu przemyśleń dla każdego z nas.

Renata Effenberg - Nawrot
Z Erasmusem + w Ankarze
niedziela, 27 październik 2019
Od poniedziałku 21 października 2019r. w Ankarze przebywają uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim – członkinie grupy Medical Team. Realizują działania z projektu Erasmus+ „Be aware for your future”, w ramach którego szkolą koleżanki i kolegów z Turcji, Włoch, Litwy i Łotwy z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Czwartek był dniem kolejnych ćwiczeń oraz wizyty u burmistrza dzielnicy Ankary - Etimesgut, zwiedzania nowoczesnego i wzorcowego Centrum Opieki nad Osobami Niepełnosprawnymi oraz siedziby tureckiego Czerwonego Krzyża. Uczestnicy zostali serdecznie przyjęci burmistrza oraz wpisali się do księgi pamiątkowej.

Anna Arcimowicz – koordynator projektu
Wybory do Samorządu Uczniowskiego ZSP w Kaliszu Pomorskim
niedziela, 27 październik 2019
W dniu 11 października 2019 roku w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 września 2001 roku w Kaliszu Pomorskim odbyła się debata kandydatów na stanowisko przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. Pięć dni później uczniowie wybrali swoich przedstawicieli w demokratycznych wyborach.
W trakcie debaty kandydaci zaprezentowali przed uczniami swoje pomysły i plany, które chcieliby zrealizować po objęciu funkcji przewodniczącego. Debacie przyglądali się wszyscy obecni tego dnia uczniowie i nauczyciele. Klasy kolejno wraz z nauczycielami przychodziły na debatę, aby wysłuchać prezentacji każdego z uczestników. Każdy z obecnych uczniów miał również możliwość zadawania kandydatom pytań odnośnie ich programu wyborczego. Nad prawidłowym przebiegiem debaty czuwał urzędujący Samorząd wraz z panią Beatą Wrzosek-Majewską i panem Konradem Chwastkiem opiekunami SU.
Czytaj całość...
Zdrowe i kolorowe koktajle owocowe
niedziela, 27 październik 2019
Choć ostatnio coraz częściej za oknem plucha, szaroburo i ponuro, to w internacie przy ul. Wolności 22 panuje zupełnie odmienna atmosfera. A to m.in. za sprawą zajęć kulinarnych, które po raz kolejny odbyły się 16 października 2019r., zorganizowanych przez panie Magdę Wilczyńską i Kamilę Staszewską - Kołtun.
Tym razem wychowankowie internatu wraz z opiekunkami postanowili przygotować smaczne i odżywcze koktajle mleczno-owocowe. Bazą był kefir, a dodatkiem banany i mrożone owoce : truskawki, maliny i jagody. Chętnych do skosztowania nie brakowało!

Kamila Staszewska - Kołtun
Popołudnie nad Jeziorem Młyńskim
czwartek, 24 październik 2019
W czwartek 10 października 2019r. mieszkańcy internatu przy ul. Wolności 22B spędzili miłe popołudnie nad Jeziorem Młyńskim w Kaliszu Pomorskim.
Udali się tam, aby poobcować nie tylko z otaczającą przyrodą, ale również, aby rozwijać pozytywne relacje ze sobą nawzajem. Przy ognisku można było się ogrzać, a także przygotować kolację z pieczonych kiełbasek. Pani Magda Wiśniewska wychowawca internatu, zwróciła uwagę na ten szczególny dzień, ponieważ właśnie tego dnia obchodzony był Światowy Dzień Drzewa. Święto to powstało z myślą o ochronie drzew na całym świecie.
Z tej okazji młodzież uczestniczyła w przygotowanych przez panią Magdę quizach ze znajomości drzew. Dendrologia nie okazała się być obcą dziedziną dla uczniów. Na zaproszenie wychowawcy pana Wojciecha Sztobrynia do zebranych dołączył nauczyciel historii pan Konrad Chwastek, który grając i śpiewając wprowadził zebranych w nastrój zadumy i relaksu. Był to miły dzień integracji młodzieży internackiej na łonie przyrody w otoczeniu pięknych drzew.

Magdalena Wiśniewska
Właściwą drogą w rytmie hip-hopu
czwartek, 24 październik 2019
Dnia 15.10.2019r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbył się koncert religijnego zespołu „Full Power Spirit” pt. „Znajdź pomysł na siebie”. Występ zawierał elementy profilaktyki antyalkoholowej i antynarkotykowej oraz ukierunkowany był na realizację przesłania: „Stop przemocy”.
Członkowie zespołu przekonywali uczniów do wartości, którymi są m.in. wolność, odpowiedzialność i szczęście. Pogadanka z uczniami przeplatana była kilkoma utworami zespołu, które również niosły ze sobą pozytywne przesłanie. Uczniowie byli poruszeni i bardzo zainteresowani tekstami, wykonaniem i przesłaniem muzyków, którzy wzbudzili w nich wiele dobrych emocji. Po koncercie miała miejsce rozmowa z wykonawcami, którzy okazali się bardzo mili, pełni pozytywnej energii, którą przekazali młodzieży podczas występu.
Czytaj całość...
Spotkanie kultur
czwartek, 24 październik 2019
W dniu 18 października 2019 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbył się z organizowany przez Fundację Blisko Serca – Chrześcijańską Służbę Charytatywną dwugodzinny trening dla uczniów klasy drugiej dwujęzycznej, zorganizowany we współpracy z nauczycielką języka angielskiego Magdaleną Łojek.
Osoby pracujące na co dzień z młodzieżą z pięciu krajów (Polski, Ukrainy, Jordanii, Słowenii oraz Gruzji) przedstawiły jak wykorzystywać mity i legendy, by uczyć tolerancji dla wielokulturowości. Przekazy tych mitów i legend z różnych krajów odbywały się metodą tzw. "escape roomu" oraz gier planszowych i warsztatów.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się dwa pomieszczenia „escape roomy”. Pierwszy z nich skrywał tajemnice trzech legend – polskiej legendy o kwiecie paproci, gruzińskiej legendy o powstaniu miasta Tbilisi i jordańskiej historii o Abo Rejel Maslwkha, przerażającym mężczyźnie o krwawiącej nodze. Drugi opowiadał o nieszczęśliwej miłości litewskiego księcia Lubarta i pięknej ukraińskiej dziewczyny Oksany. Uczniowie liceum podjęli wyzwanie, wydostali się z pokojów wykorzystując logiczne myślenie, dzięki czemu mogli przystąpić do rozwiązywania kolejnych zagadek.
Czytaj całość...
Lekcjach o jeziorach w kaliskim Liceum
środa, 16 październik 2019
Spacerując po Kaliszu Pomorskim między jego trzema leżącymi w centrum miasta jeziorami, a czasem także nad tym peryferyjnym czwartym na końcu ulicy Szczecińskiej, trudno obecnie uwierzyć, że oto poruszamy się po archipelagu wysepek jakie ongiś wynurzały się tutaj z toni jednego, wielkiego jeziora. Może nie aż tak wielkiego jak jezioro Drawsko czy jezioro Lubie, ale o równie bogatej linii brzegowej i równie usianego małymi i dużymi wyspami. Czy są na to dowody?
Te dowody zaprezentowano uczniom kaliskiej Czerwonej Szkoły w ramach autorskiego programu „Moja mała ojczyzna” realizowanego przez Joannę Mączkowską na lekcjach wiedzy o kulturze. A skomplikowany, bo trwający kilka wieków proces osuszania naszego jeziora objaśniał Bogumił Kurylczyk. Rozpoczął on od pokazania dwóch najstarszych panoram miasta: Mathiasa Meriana z 1652 r. i Daniela Petzolda z 1715 r. Na pierwszej widać nierozdzielone jeszcze na większe i mniejsze jezioro Bobrowo. Na drugiej zauważamy bez trudu, że Jezioro Młyńskie ciągnie się także poza przecinającą go groblę po której biegnie dziś ulica Suchowska, czyli wypełnia rozlewiska Drawicy za Pałacem i za Nowym Cmentarzem, a dalej przelewa się przez ulicę Szczecińską obejmując dzisiejsze jezioro Lasek.
Czytaj całość...
Zajęcia plastyczne w internacie
środa, 16 październik 2019
W dniu 9.10.2019r. mieszkańcy internatu przy ulicy Wolności 22 wzięli udział w zajęciach plastycznych zainicjowanych przez wychowawcę internatu panią Magdę Wiśniewską.
Tematem był "Ekologiczny stroik". Materiały do wykonania stroika podarowała nam w stu procentach otaczająca nas przyroda. Były to szyszki iglaków i chmielu, jarzębina, owoce dzikiej róży, makówki, słoneczniki i wiele innych darów natury. Utworzone kreatywnie ozdoby, uczniowie internatu podarowali swoim nauczycielom w szkole z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Mamy nadzieję, że choć mała, była to niespodzianka, która wywołała uśmiech na twarzach pedagogów.

Magdalena Wiśniewska
Projektowy finisz Kontrastu
wtorek, 15 październik 2019
Kolorowy „Kontrast” trafił do rąk czytelników w Kaliszu Pomorskim. To jeden z efektów trwającego kilka miesięcy projektu „Biblioteka - tu można więcej” drawskiej biblioteki, który był dofinansowany z Programu MKiDN.
- Zwieńczeniem wszystkich działań i prawdziwą nagrodą dla naszej redakcji była możliwość wydania gazety w wersji kolorowej. Dla nas to powód do wielkiej radości – komentował ten fakt Mateusz Martenka, jeden z dziennikarzy szkolnego miesięcznika.
Kreatywne pisanie jest niezbędną umiejętnością w dziennikarstwie. Sztuki tej uczyli się młodzi w ramach projektu „Biblioteka – tu można więcej”. Licealistów z Kalisza Pomorskiego do współpracy zaprosiła dyrektor drawskiego Ośrodka Kultury pani Jolanta Prądzyńska. To, że współczesna biblioteka nie musi być kojarzona jedynie z wypożyczeniem książek, stało się dla uczestników zajęć oczywiste. Młodzież z ZSP w Kaliszu Pomorskim, która od wielu lat z powodzeniem wydaje swoją gazetę, dzięki projektowi mogła wziąć udział w warsztatach z Tomaszem Ogonowskim, dramaturgiem z BTD z Koszalina, w warsztatach telewizyjnych z Michałem Baranowskim, w warszawskich spotkaniach ze znanymi dziennikarzami i praktycznie ćwiczyć formę reportażu pod okiem Aleksandry Radeckiej, która jest opiekunem koła dziennikarskiego.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>