- Klasa wojskowa świętowała z żołnierzami
Klasa wojskowa świętowała z żołnierzami
czwartek, 19 wrzesień 2019
W pochmurny, ale pełen pozytywnych wrażeń czwartek 12 września 2019r. uczniowie klasy 1d o profilu wojskowym oraz uczennice z klasy policyjnej z ZSP w Kaliszu Pomorskim wzięli udział w obchodach Święta Wojsk Lądowych w Parku Chopina w Drawsku Pomorskim. Na uroczystość zaprosił licealistów Komendant CSWL Drawsko płk Marek Gmurski. Opiekunami byli, nauczyciel przysposobienia wojskowego mjr rez. Andrzej Kowalewski oraz dyrektor szkoły Maciej Rydzewski.
Uczniowie klasy 1d po raz pierwszy w mundurach oficjalnie w zwartym szyku reprezentowali szkołę na uroczystościach prowadzonych według ceremoniału wojskowego. Mimo to, dzięki wcześniejszemu przeszkoleniu na lekcjach przysposobienia wojskowego bardzo dobrze sobie poradzili.
Po części oficjalnej przyszedł czas na zwiedzanie prezentacji statycznej sprzętu wojskowego Wojska Polskiego i Armii USA, a także m.in. grupy rekonstrukcyjnej, Policji i Straży Pożarnej. Uczniowie spotkali się również z polskimi i amerykańskimi żołnierzami, a także z dowódcami i gośćmi Święta, m.in. z Komendantem Wojewódzkim Policji nadinsp. Jackiem Cegiełą, Wicewojewodą Zachodniopomorskim Markiem Suboczem, Starostą Drawskim Stanisławem Cybulą, Burmistrzami Kalisza Pomorskiego Januszem Garbaczem i Drawska Pomorskiego Krzysztofem Czerwińskim oraz gospodarzem wydarzenia płk Markiem Gmurskim. Nie zabrakło również czasu na spróbowanie tradycyjnej wojskowej grochówki.
Dziękujemy Komendantowi CSWL Drawsko pułkownikowi Markowi Gmurskiemu za zaproszenie na Święto Wojsk Lądowych oraz użyczenie autokaru, którym młodzież przyjechała do Drawska Pomorskiego. Udział w uroczystościach i pokazach był dla pierwszoklasistów wyjątkowym przeżyciem. Dostarczył im nowych wrażeń i doświadczeń. Spotkanie z żołnierzami zachęciło uczniów do szkolenia na lekcjach przysposobienia wojskowego, a w przyszłości do służby wojskowej.