- Szkolenie z ratownictwa morskiego w ramach projektu Erasmus+
Szkolenie z ratownictwa morskiego w ramach projektu Erasmus+
niedziela, 16 czerwiec 2019


W upalny wtorek 11 czerwca 2019r grupa jedenastu uczennic z drużyny Medical Team działającej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wzięła udział w zajęciach ratowniczych w Ośrodku Szkoleniowym Ratownictwa Morskiego Akademii Morskiej w Szczecinie, uczelni patronackiej kaliskiego technikum informatycznego. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Be aware for your future”, realizowanego w ramach Programu Erasmus+ w którym kaliskie liceum bierze udział wraz ze szkołami z Litwy, Łotwy, Turcji i Włoch.
Grupa wraz z opiekunkami, kierownikiem internatu Jadwigą Czernigą i nauczycielką języka angielskiego Beatą Wrzosek- Majewską została przeszkolona i zapoznana z funkcjonowaniem Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego przez instruktorów z Akademii Morskiej w Szczecinie – kapitan Marzenę Małyszko i kapitana Mirosława Wielgosza.
Zajęcia teoretyczne rozpoczęły się od omówienia przez instruktorów wyposażenia ratunkowego statku oraz indywidualnego wyposażenia ratunkowego załogi, a także uprawnień dowództwa statku oraz członków załogi w zakresie bhp, bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ratownictwa.
Następnie uczennice obserwowały zakładanie kombinezonu ratunkowego oraz technikę ratowania się w wodzie. Cztery ratowniczki Medical Team’u - Natalia Kopczyk, Aleksandra Kowalczyk, Aleksandra Ramza i Jola Małysz wzięły udział w zajęciach praktycznych. Przeszły procedurę zakładania kombinezonu, odbyły instruktaż na lądzie, a następnie wskoczyły do wody ćwicząc ratowanie się w parach i czwórkach. Brawo dla odważnych dziewczyn, które po ćwiczeniach otrzymały pochwałę od pani kapitan.
Kolejnym punktem szkolenia były zajęcia w sali informatycznej – trening z użyciem specjalistycznego programu komputerowego, służącego do nabycia umiejętności nawigowania statkiem. Dziewczyny przećwiczyły odcumowanie łodzi, wypłynięcie z portu, podjęcie pilota z innej jednostki, uratowały rozbitka i wróciły do portu.
Po ćwiczeniach na symulatorach uczennice przeszły do dwóch łodzi ratunkowych. Grupa miała za zadanie przygotować łódź ratunkową mieszczącą 150 osób do akcji i ewakuować się ze statku. Przy użyciu drugiej łodzi umieszczonej ok. 15m nad ziemią zespół musiał „ratować się”, co stanowiło pewne wyzwanie biorąc pod uwagę nachylenie szalupy ratunkowej. Ostatecznie ratowniczki „uratowały się” używając obu szalup.
Ostatnim punktem programu było krótkie szkolenie z ratownictwa przy użyciu pontonu. Pani kapitan zapoznała uczennice z zasadą używania pontonu ratunkowego oraz ekwipunkiem niezbędnym do przeżycia przy tej formie ewakuacji. Uczestniczki szkolenia były bardzo zadowolone z wyjazdu, bardzo ciekawych i intensywnych zajęć, dzięki którym nabyły nowych umiejętności, tym razem w zakresie ratownictwa morskiego. Za rok podobny wyjazd będzie miał miejsce z udziałem partnerów zagranicznych, którzy przyjadą do Kalisza Pomorskiego w ramach projektu z programu Erasmus+.
Dziękujemy instruktorom Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego Akademii Morskiej w Szczecinie za profesjonalizm oraz przekazanie młodzieży w przystępny i atrakcyjny sposób nowych wiadomości i umiejętności. Dziękujemy również Rektorowi Akademii Morskiej w Szczecinie prof. dr. hab. inż. kpt. ż. w. Wojciechowi Ślączce za wyrażenie zgody na wizytę szkoleniową grupy Medical Team ZSP Kalisz Pomorski na Uczelni.

Beata Wrzosek- Majewska

Publikacja została zrealizowana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publi-kacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodo¬wa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość mery¬toryczną.