- Sen o Warszawie
Sen o Warszawie
niedziela, 16 czerwiec 2019
Tym razem licealiści z Kalisza Pomorskiego wybrali się do stolicy, by lepiej poznać dziennikarstwo z perspektywy Marcina Mellera i Pawła Reszki. Mieli także okazję zobaczyć niegdyś wielokulturową dzielnicę Warszawy – Pragę i przeżyć parę innych niespodzianek.
6 czerwca 2019r. uczniowie wraz z nauczycielkami: Aleksandrą Radecką –organizatorką wyjazdu, Danutą Stempień i Zytą Bogacz rozpoczęli trzydniowe warsztaty. Praca w redakcji oraz w telewizji od podszewki, wykłady ze współczesnej sztuki, wizyta w Teatrze Ateneum, w Muzeum Literatury – to tylko niektóre punkty programu.
Wszystko przemyślane tak, by młodzież mogła uczestniczyć w kulturze. By swoje odczucia i refleksje przeniosła później na papier, czyli do gazety „Kontrast” i prasy regionalnej. To była także owocna lekcja z życia zawodowego dziennikarzy. Zderzenie z rzeczywistością. A wnioski, które się pojawiły w zakulisowych rozmowach młodych, miały wspólny mianownik – zawód dziennikarza to harówka, ale dająca satysfakcję.

Pierwszy dzień warszawskiej sielanki

Na samym początku młodzi odwiedzili Muzeum Literatury. Mało kto wie, na jakie perełki można się tu natknąć, i z jakim zaangażowaniem osoby odpowiedzialne za zbiory o nich opowiadają. Licealiści z Kalisza Pomorskiego przekonali się już o tym podczas swojej grudniowej wizyty.
Tym razem mieli okazję prześledzić życie Augusta Zamoyskiego czy Stanisława Ignacego Witkiewicza. Byli uczestnikami wykładu dotyczącego historii pozyskania archiwaliów Zamoyskiego. Barwna biografia rzeźbiarza – Augusta Zamoyskiego, prywatne zdjęcia i autorskie filmiki z udziałem Witkacego zaskoczyły słuchaczy.
Witkacy znany z działalności literackiej, filozoficznej, teatralnej czy fotograficznej wystąpił jako aktor i reżyser scenek na moście J. Poniatowskiego. – Było to przybliżenie do czasów Zamoyskiego i Witkacego – komentowała Klaudia Lewosiuk, uczestniczka warsztatów.
– Dano nam szansę zobaczenia filmików i zdjęć, które przed nami widzieli jedynie badacze twórczości Witkacego, przeniosły nas one do XX wieku. Okazało się, że bohaterowie lekcji języka polskiego są szczególnie bliscy młodzieży. Ta sama skłonność do drwin i manifestacji wolności – dodała.

Kolejne zmagania w stolicy

Drugiego dnia warsztatów licealiści weszli do redakcji tygodnika „Polityka”. Oprowadził ich szef działu foto – Wojciech Leliński. Zaprezentował proces powstawania gazety. Spotkali się też z Pawłem Reszką, szefem działu krajowego i autorem reporterskich książek takich, jak m.in. „Mali bogowie”. Przeprowadzili z nim wywiad. Młodzi dziennikarze zadali wiele pytań dotyczących kulisów pracy polskiej służby zdrowia, jej wymiaru etycznego i momentów zwątpienia w jej sens. – Grupa spisała się znakomicie, pytania były dobre i dociekliwe – reasumował dziennikarz.
Po tej rozmowie odwiedzili Akademię Sztuk Pięknych. Tam na Wydziale Multimediów wzięli udział w wykładzie: „Czy performance jest sztuką? O artystach z pracowni Kowalskiego”, który poprowadził Sebastian Krok, pracujący na ASP.
Zobaczyli różne, mocno kontrowersyjne prace: Katarzyny Kozyry „Piramidę zwierząt” Pawła Althamera rzeźbę „Guma”, czy Zbigniewa Libery „Lego. Obóz koncentracyjny”. Mieli okazję podyskutować o odbiorze takich dzieł przez społeczeństwo w Polsce .
Kolejnym punktem programu było przedstawienie w Teatrze Ateneum. Grupa zobaczyła sztukę pt. „Gra w życie”. – Jest to spektakl, który nie tylko samym aktorstwem, ale i też historią ukrytą w opowieści daje człowiekowi wiele do myślenia. Niby każdy marzy, by móc wrócić do momentów w czasie, gdy popełnił błąd. Wrócić, by to naprawić. Ale czy potrafimy… – oceniała uczennica Wiktoria Spieler.

Najlepsze na koniec

Ostatniego dnia pobytu uczniowie mogli zobaczyć redakcję TVN24. Ich telewizyjnym przewodnikiem został Piotr Danisz, wydawca różnych programów, między innymi „Loży prasowej”.
Dzięki niemu odwiedzili ciekawe miejsca i dowiedzieli się, jak wygląda praca twórców tej stacji, bo każdy ma swój udział w budowaniu marki. Licealiści spotkali się także z prezenterem Łukaszem Jedlińskim, który opowiedział o początkach swojej kariery w TVN24.
Tego samego dnia uczniowie przeprowadzili wywiad z Marcinem Mellerem, dziennikarzem i gospodarzem „Drugiego śniadania mistrzów”. Głównym motywem rozmowy było pisanie, Marcin Meller jest w trakcie promocji swojej nowej książki “Nietoperz i suszone cytryny”. Dowcip, dystans, otwartość – te cechy rozmówcy dominowały. Bohater opowiedział nie tylko o felietonach, ale również o pracy redaktora naczelnego polskiego wydania magazynu “Playboy”, którym był.
– Marcin Meller okazał się sympatyczną i miłą osobą . Słuchałem jego odpowiedzi z wielką ciekawością, ogromna wiedza – wspominał Szymon Naumiak.
Wieczór młodzi spędzili w klimatach warszawskiej Pragi, pod okiem przewodnika z Praskiej Ferajny. Poznali legendy tej części stolicy, a także zobaczyli takie miejsca jak m.in. Bazar Różyckiego. Całe warsztaty upłynęły w miłej atmosferze i co najważniejsze pod hasłem „integracja”. Nic tak nie łączy, jak wspólne poznawanie i zwiedzanie.
– Mimo upałów, które pozbawiły nas jakichkolwiek chęci do życia, warsztaty uważam za owocne.. Spotkania z tak interesującymi osobami jak Paweł Reszka czy Marcin Meller na długo zostaną w mojej pamięci – podkreślała Marta Rogowska, dziennikarka “Kontrastu”. Zajęcia nie odbyłyby się, gdyby nie finansowe wsparcie Biblioteki Miejskiej w Drawsku Pomorskim, w ramach projektu „Biblioteka – tu można więcej”, a także Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”, działającego przy ZSP w Kaliszu Pomorskim, w ramach projektu „Kalisz Pomorski w Polsce i Europie - dawniej i dziś”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego.

Nikodem Dziermański, klasa 2a